Jak usunąć pleśń ze ścian aby zdrowo oddychać?

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się szczególnie szybko w pomieszczeniach narażonych na zaleganie wody i podwyższoną wilgotność powietrza. Z tego względu jest częstym powikłaniem zalania mieszkania, czy domu w wyniku awarii kanalizacji, czy sprzętów takich jak pralka i zmywarka. Pozostawia ona na ścianach nieestetyczne kolorowe, punktowe plamy, których pozbycie się generuje dodatkowe koszty. Usuwanie pleśni ze ścian jest ważne nie tylko z tego względu, ale również dlatego, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Na szczęście istnieje szereg sposobów, które przy konsekwentnym zastosowaniu, pozwalają szybko i skutecznie rozwiązać problem. Dowiecie się dzisiaj jak pozbyć się pleśni ze ścian, aby nie stanowiła już żadnego zagrożenia.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-02-05
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Jak usunąć pleśń ze ścian aby zdrowo oddychać? /

Skąd w mieszkaniu bierze się pleśń?

Zazwyczaj powodów jest kilka, a każdy kolejny czynnik sprawia, że późniejsza walka z pleśnią nie jest łatwa. Kolorowe wykwity na ścianach pojawiają się przy zwiększonej wilgoci, która może być skutkiem zalania, niedokładnego osuszania po zalaniu, niesprawnej wentylacji w domu, złego ocieplenia budynku, czy zbyt szczelnych okien. Najczęściej narażone na pojawienie się pleśni pomieszczenia w domu to łazienka oraz kuchnia, ponieważ w nich dodatkowo używane są sprzęty generujące okresowo parę wodną. Często nie są one także odpowiednio wietrzone, co skutkuje późniejszym rozwojem grzybów. Nie oznacza to jednak, że pozostałe pomieszczenia są wolne od pleśni. Niestety może pojawić się wszędzie. Jeśli w twoim domu często skrapla się woda, parują lustra, czy pęcznieje i sama z siebie odpada tapeta, jest to początek problemów z nadmierną wilgotnością, które warto na tym etapie rozwiązać. Jeśli zauważysz odpryskiwanie farby oraz wybrzuszenia na ścianach, prawdopodobnie masz problem z wilgocią w domu. Zaniedbanie może skutkować potem długotrwałym usuwaniem pleśni ze ścian i odgrzybianiem. Jest to duży nakład finansowy, który dodatkowo wymaga poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Warto od razu zadbać o właściwe warunki w jakich się przebywa na co dzień. Przejdźmy więc do tego jak usunąć pleśń ze ścian?

Jak rozpoznać, że pleśń rozwija się w mieszkaniu?

Zazwyczaj obecność pleśni w mieszkaniu jest wyrażona w postaci kolorowych kropek na powierzchni ścian, sufitu oraz fug. Najczęściej zauważane są w rogach w łazience oraz kuchni. Towarzyszy temu także nieprzyjemny zapach oraz trudności z oddychaniem. Najwięcej problemów obserwuje się u małych dzieci, osób starszych oraz chorujących na astmę. Ludzie przebywający w pomieszczeniach, w których obecna jest pleśń często skarżą się na problemy ze snem, częste rozdrażnienia oraz osłabienie koncentracji. Problemy spowodowane przez pleśń koncentrują się głównie wokół układu oddechowego i jest to nieżyt nosa, duszność, kaszel, zachrypnięte gardło oraz wycieki ze spojówek. Dodatkowo dochodzi do tego ból mięśni i stawów, obrzęki ciała oraz zespół bolesnego pęcherza.

Warto wiedzieć również, że nie tylko pleśń rozwija się na ścianach po zalaniu. Równie problematyczny jest grzyb, który może występować razem z nią. Jest on o tyle gorszy, że wnika również w głębsze warstwy ścian, dlatego często pojawia się pod tapetami oraz za listwą podłogową. Chociaż czasem zdradza go nieprzyjemny, stęchły zapach, o wiele trudniej jest szybko go wykryć. Najczęściej jest zauważalny dopiero gdy pokaże się na powierzchniowej warstwie ścian i na suficie, razem z pleśnią.

Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Usuwanie pleśni ze ścian należy zacząć od gruntownego mycia powierzchni, na której się pojawiła. Należy w tym celu zaopatrzyć się w szczotkę z twardym włosiem oraz wodę z odpowiednim denaturatem, który pozwoli nam na kompleksowe mycie powierzchownej warstwy. W przypadku uszkodzeń tynku, należy usunąć go szpachelką, pamiętając o tym, że pleśni bardzo często towarzyszy grzyb, który mógł zainfekować głębsze partie ściany. Po wyschnięciu ścian, należy posmarować je w odpowiedniej ilości środkiem na pleśń oraz grzyby, w który należy odpowiednio wcześniej się zaopatrzyć. Zawiera on odpowiednie substancje hamujące dalszy rozwój pleśni, które ochronią twoje mieszkanie. Następnie można pokryć ściany nową farbą, najlepiej taką, która ma dodatkowe właściwości wchłaniania wody. Podczas używania tak silnych środków chemicznych, należy pamiętać o zabezpieczeniu siebie oraz swojego otoczenia. Podczas usuwania pleśni warto ubrać maskę, rękawiczki, gogle oraz ubranie, które ochroni ciało przed ewentualnym rozlaniem preparatu. Nie warto ryzykować z domowymi sposobami na pleśń, ponieważ nie zagwarantują one, że grzyb i pleśń po jakimś czasie znowu nie pojawią się na ścianie.

Aby mieć pewność, że problem został rozwiązany w sposób prawidłowy, warto natomiast skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która wie jak usunąć pleśń ze ścian, szybko i dokładnie. Nasi specjaliści wyposażeni w najlepszy jakościowo sprzęt oraz ogromne doświadczenie, sprawie pomogą wam doprowadzić mieszkanie do stanu jaki miało ono przed zalaniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta usuwania pleśni ze ścian.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane