40 sposobów na zabawę z dziećmi, kiedy musimy zostać w domu
Pomysły na ciekawe i kreatywne domowe zabawy
- Ostatnia aktualizacja: 2020-05-30
- Szacowany czas czytania: 9 min.
Pomysły na ciekawe i kreatywne domowe zabawy
Konieczność spędzenia z dziećmi kilku dni lub tygodni w domu bez możliwości wyjścia na zewnątrz wymaga od rodziców oraz Dziadków sporego wysiłku w zapewnieniu dzieciom intelektualnej oraz fizycznej rozrywki. Kiedy wnukom znudziła się już większość zabawek i gier, które mają w domu, pośpiesznie szukamy pomysłów na nowe zabawy, aby miło wspominały czas spędzony z Dziadkami i z jeszcze większą chęcią chciały powtórzyć niezapomniane chwile z Babcią i Dziadkiem. Przedstawiamy zabawy, które umilą domową izolację zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom w każdym wieku. Z pewnością znajdziesz wśród nich odpowiednie propozycje dla swoich wnuków.
1. Zabawa w chowanego
Lubiana przez wszystkie pokolenia, sprawdzona i niezastąpiona zabawa, która daje dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wszyscy znamy jej podstawowe zasady, ale od czasu do czasu możemy ją nieco urozmaicić. Nasza dzisiejsza propozycja to „ucieczka z więzienia”. Polega ona na tym, że każdy, kto zostanie znaleziony, idzie do więzienia (więzieniem może być osobny pokój lub jego część). Osoby, które do tej pory nie zostały złapane mogą uwolnić uwięzionych, którzy powinni się ponownie schować. Dzięki takim zasadom zabawa będzie trwała o wiele dłużej i będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla wszystkich jej uczestników.
2. Potańcówka dla całej rodziny
Nic tak nie poprawia humoru, jak przyjęcie! Aby było wyjątkowe możecie się do niego odpowiednio przygotować. Z kolorowych bibułek oraz kartonów przygotujcie serpentyny, kolorowe napisy, nadmuchajcie balony oraz udekorujcie stół. Następnie wybierzcie ulubione płyty lub wspólnie ustalcie playlistę na Youtube i przygotujcie kolorowe przekąski: koreczki serowo-warzywne, sałatkę owocową, babeczki, naleśniki - wszystko co przyjdzie Wam do głowy. Zaproście rodziców, róbcie zdjęcia, tańczcie i grajcie w ulubione gry. Długo będziecie wspominać tak przyjemnie spędzony czas.
3. Pieczenie ciasteczek według nowych przepisów
Internet pęka w szwach od ilości kulinarnych blogów. Tym razem postawcie na nowości. Wspólnie przejrzyjcie strony z przepisami i wybierzcie ciasteczka, na które najbardziej macie ochotę w danej chwili. Nauczycie się czegoś nowego i miło spędzicie wspólnie czas. Dodatkową atrakcją będzie nagranie procesu pieczenia za pomocą kamery w smartfonie i zabawa w kulinarne show, którego będziecie głównymi bohaterami.
4. Zabawa klockami
W pokoju każdego dziecka znajduje się kilka rodzajów klocków, większych lub mniejszych. Tym razem nie idźcie w utarte schematy, tylko zróbcie coś wyjątkowego. Możecie zorganizować zawody: kto ułoży najwyższą wieżę na czas, lub najdłuższego klockowego węża. Wspólnie możecie również zbudować tajemniczą planetę, ufoludki, ich nietypowe pojazdy i ustalić zasady życia na niej. Kolejnym krokiem będzie tylko wymyślenie dla niej nazwy i zabawa na całego.
5. Kemping w salonie
Kiedy nie możemy spędzić czasu na świeżym powietrzu, możemy zorganizować podobne zajęcia w domowym zaciszu. Jedną z atrakcji pod gołym niebem, którą możemy przenieść do domu jest kemping. Krzesła lub łóżko mogą zastąpić Wam kampera, którym dojedziecie na miejsce. Rozkładając koc i wyjmując przygotowane wcześniej przekąski zorganizujecie piknik. Możecie również rozstawić namiot i w nim nocować. Dodatkową atrakcją będą również wykonane ręcznie wędki i rybki z papieru, które zastąpią Wam prawdziwe połowy w jeziorze.
6. Gry planszowe
Zajęcie, które uwielbiają dzieci w każdym wieku. Gry planszowe rozwijają wyobraźnię, ćwiczą spostrzegawczość i uczą strategicznego myślenia. Chcąc być bardziej kreatywnymi możecie stworzyć własną grę. Przygotujcie duży karton. Za pomocą kredek lub farb narysujcie start, metę oraz trasę przejścia. Wybierzcie kilka pól, które będą oznaczały: tracisz kolejkę, idziesz do więzienia, cofasz się o 3 pola, masz dodatkowy ruch, odpowiedz na pytanie itp. Wszystko zależy od Waszej pomysłowości. Taka gra będzie o wiele ciekawsza, ponieważ została wykonana przez Was własnoręcznie.
7. Szukanie skarbów
Skarbem może być każda rzecz, którą wybierzecie: piłeczka, maskotka, porcelanowa figurka. Najpierw ustalcie jasne zasady: w jakich pomieszczeniach można chować skarb i w jakich miejscach. Spośród graczy wybieracie osobę, która jako pierwsza zaczyna zabawę i chowa skarb. Później wymieniacie się kolejnością. W zależności od wieku dzieci możecie ułatwić sobie zadanie podpowiedziami: ciepło/zimno lub odpowiadając na pytania szukających jedynie za pomocą słów: tak/nie.
8. Domowe lody
Lody kochamy wszyscy, bez względu na wiek. Możemy je przygotować z wielu składników, więc pory roku nie stoją nam na przeszkodzie. Wybierzcie pasujący Wam przepis, foremki lub kubeczki i wspólnie przygotujcie lody o smaku, na jaki najbardziej macie ochotę. Dzięki takiej aktywności dzieci przekonają się również, że zrobienie takich smakołyków w domu jest o wiele przyjemniejsze i równie smaczne, jak kupienie gotowych w sklepie.
9. Domowy salon piękności
Propozycja idealna dla wszystkich Babć oraz ich wnuczek. Wystarczą ciepłe szlafroki, klapeczki, kilka przedmiotów i składników, które każdy znajdzie w swoim domu, aby przygotować salon piękności z prawdziwego znaczenia. Możecie zacząć od własnoręcznie przygotowanych maseczek na twarz z mleka, miodu lub siemienia lnianego. Dodatkowo zróbcie okłady na oczy z plasterków ogórka i miodowe peelingi na usta. Kurację pielęgnacyjną zakończcie wykonaniem sobie nawzajem pięknych fryzur przy pomocy domowych wałków lub spinek i spineczek.
10. Przyjęcie dla lalek i misiów
Tym razem przygotujcie szykowne i eleganckie przyjęcie, na które zaprosicie wszystkie lalki oraz misie. Aby podkreślić powagę i status sytuacji ubierzcie się w piękne sukienki a misiom przypnijcie muszki lub zawiążcie kokardki oraz krawaty. Gości przyjmijcie herbatką oraz własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami.
11. Bransoletki przyjaźni
Do przygotowania bransoletek wystarczy cienka gumeczka i kolorowe koraliki. Możecie do tego użyć także muliny, z której kolorowych nitek zrobicie bransoletki w formie plecionej. Jeśli nie macie w domu żadnych z powyższych akcesoriów, możecie do tego wykorzystać drobny, surowy makaron, który nawleczecie na grubszą nitkę. Makaron możecie wcześniej pomalować farbami, aby Wasze bransoletki były wesołe i kolorowe.
12. Trenowanie zwierzątek
Spędzając w domu bardzo dużo czasu, możemy systematycznie organizować sobie zajęcia, które pozostawią w naszym życiu pozytywne zmiany na bardzo długo. Jednym z takich zajęć jest tresura naszych domowych pupili, aby nauczyły się posłusznie wykonywać nasze pokolenia. Po obejrzeniu kilku filmików z instruktarzem, jak bezpiecznie trenować psy, możemy rozpocząć wspólną, systematyczną pracę. Cała rodzina nie będzie mogła wyjść z podziwu, jakich wspaniałych sztuczek nauczyliście swoje pieski.
13. Słuchanie audiobooków
Wszyscy wiemy, jak ważne jest wspólne czytanie. Dzięki bajkom i opowiadaniom dzieci rozwijają swoją wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Wzbogacają również swój zasób słownictwa. Tak samo, jak książki drukowane, ważne i ciekawe są książki do słuchania, czyli audiobooki. Raz na kilka dni urządźcie sobie wieczór lub popołudnie z audiobookiem. Do wyboru macie szereg propozycji, które zainteresują dzieci w każdym wieku.
14. Joga dla dzieci
Jeśli ogromną radość sprawia Ci joga i jesteś zwolennikiem aktywnego spędzania czasu z dziećmi, warto zachęcić je do wykonywania takich ćwiczeń razem z Dziadkami. Na stronach internetowych znajdziesz ciekawe filmiki, które wprowadzą dzieci w świat jogi i będą dla nich jednocześnie wspaniałą formą rozrywki.
15. Stare gry karciane
Nic tak nie zajmuje czasu, jak ciekawe i angażujące gry. Tym razem przywołajcie dawne wspomnienia i zagrajcie wspólnie z wnukami w tradycyjne gry karciane, których dzieci nie znają. Weźcie talię kart i zaproponujcie dzieciom grę w Kuku, Pana, Tysiąca, Durnia, Oczko, Świnię czy Pasjansa. Na pewno będą prosiły Dziadków o szybką powtórkę.
16. Żonglowanie
Cyrk - forma rozrywki uwielbiana przez wszystkie pokolenia. Skoro nie możecie osobiście wybrać się do cyrku, to przygotujcie w salonie własną, prywatną arenę cyrkową i poćwiczcie żonglowanie. Poza wspaniałą rozrywką żonglowanie aktywizuje obie półkule mózgowe, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga rozwijać nowe umiejętności i zwiększa pewność siebie. Możecie żonglować wszystkim, co wpadnie Wam w ręce. Ogranicza Was tylko bezpieczeństwo Wasze i przedmiotów w Waszym domu.
17. Origami
Niegdyś bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu, a obecnie nieco już zapominana. Wystarczy kilka zwykłych kartek i odrobina chęci, aby powstały piękne kwiaty, zwierzęta lub popularne i lubiane przez dzieci samoloty i statki. W Internecie można znaleźć bardzo dużo inspiracji oraz filmików instruktażowych, które krok po kroku pomogą Wam stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, nawet jeśli nie czujecie się mistrzami w sztuce składania papierowych modeli.
18. Labirynt z taśmy malarskiej
Taśma malarska ma tę wielką zaletę, że bardzo łatwo odkleja się od wszystkich powierzchni i ich nie uszkadza. Za jej pomocą możecie na podłodze ułożyć wielki labirynt, który będzie Waszą inspiracją do dalszej zabawy. Przed ułożeniem labiryntu rozrysujcie jego kształt na kartce papieru, aby ustalić wszystkie szczegóły. Po naklejeniu wszystkich ścieżek i zakrętów możecie bawić się w jak najszybsze przejście labiryntu lub dojście do mety z zasłoniętymi oczami, kierując się wyłącznie wskazówkami rodziny.
19. Balonowa siatkówka
Nie mając możliwości zabawy na świeżym powietrzu, możemy zastąpić ją jej domowymi odpowiednikami. Jedną z takich propozycji jest balonowa siatkówka. Pomiędzy meblami możemy rozpiąć sznurek lub cienką tasiemkę, a piłkę zastąpić kolorowym balonem. Dzięki temu nie będziemy się martwić, że uszkodzimy delikatne przedmioty w pokoju, a zabawa będzie równie udana.
20. Włoskie przyjęcie
A może wybierzecie zabawę we włoską restaurację? Załóżcie fartuszki, wyjmijcie mąkę i drożdże, i wspólnie upieczcie kilka wersji pizzy, jakie lubicie najbardziej. Zdobędziecie nowe umiejętności i poeksperymentujcie z nowymi składnikami. Kiedy pizze będą gotowe zaproście na przyjęcie rodziców. Menu możecie uzupełnić o inne włoskie dania, takie jak spaghetti lub bruschettę.
21. Zawody papierowych samolocików
Kiedy już posiądziemy zdolności tworzenia pięknych ozdób origami, z łatwością stworzymy całą flotę papierowych samolocików, które będą naszą inspiracją do długiej zabawy. Który samolocik poleci najdalej? Który poleci najwyżej? Który zrobi beczkę lub pętlę?
22. Porządki w babcinej szafie i szkatułce z biżuterią
Każde dziecko wie, że szafy dorosłych skrywają prawdziwe skarby! Szczególnie dziewczynki będą zachwycone możliwością przejrzenia babcinych kreacji, poprzymierzania jej szali oraz kapeluszy. Babcie natomiast będą miały okazję do zrobienia porządków i odświeżenia swojej garderoby. Przymierzanie babcinej biżuterii będzie dodatkową atrakcją dla Was obu. Dobra zabawa gwarantowana!
23. Tajne wiadomości z użyciem sympatycznego atramentu
Do zrobienia sympatycznego atramentu będą Wam potrzebne: sok z cytryny lub jabłka. Możesz także użyć octu winnego, mleka lub sody rozpuszczonej w wodzie. Aby odczytać napis należy podgrzać kartkę z sekretną wiadomością za pomocą płomienia zapalniczki lub świecy, ewentualnie prasując ją żelazkiem.
24. Podłoga to lawa
Idealna zabawa dla bardzo energicznych dzieci, którym ciężko jest usiedzieć w jednym miejscu. Na podłodze porozkładajcie różne przedmioty, takie jak poduszki, książki lub części garderoby. Zadaniem dzieci jest przemieszczenie się z punktu A do punktu B bez dotykania podłogi, która jest gorącą i niebezpieczną lawą.
25. Przemeblowanie pokoju
Innym pomysłem jest zabawa w dekoratora wnętrz. Jeśli od dawna w swoim pokoju niczego nie zmienialiście pora na małe przemeblowanie. Zmieniając położenie mebli i ustawienie przedmiotów na półkach dzieci ćwiczą swoją kreatywność. Być może wpadną na rozwiązanie, które okaże się jeszcze bardziej funkcjonalne i praktyczne niż obecne. Dodatkową atrakcją będzie wykonanie ozdób do pokoju dziecka lub zakupy online nowych akcesoriów (Zobacz artykuł: Bezpieczne zakupy w Internecie). W każdej chwili możecie wrócić do wcześniejszego ustawienia.
26. Bitwa na poduszki
Jeśli nie boicie się bałaganu możecie urządzić sobie bitwę na poduszki, która skutecznie rozładuje napięcie i pomoże młodszym domownikom pozbyć się nadmiaru energii. Na środku pokoju możecie wykonać barykadę, przez którą będą przelatywały poduszki oraz pluszowe maskotki. Atrakcja dla najmłodszych gwarantowana.
27. Tor przeszkód
Świetna zabawa, która nie tylko aktywnie zajmie czas dzieciom ale również będzie ćwiczyć ich równowagę i koordynację ruchową. Do wykonania toru przeszkód możecie wykorzystać wszystkie przedmioty, jakie macie pod ręką: poduszki, krzesła, fotele, koce, zabawki. Wymyślajcie zadania polegające na przeciskaniu się, przeskakiwaniu, czołganiu. Dzieci będą zachwycone!
28. Fort z koców, krzeseł i poduszek
Niezastąpiona zabawa, która już od lat sprawia dzieciom wiele radości. Nie wymaga szczególnych umiejętności, ani nakładów finansowych. Wystarczą krzesła, fotele, koce lub narzuty. Aby uatrakcyjnić zabawę środek fortu możecie udekorować choinkowymi światełkami na baterie, które rozświetlą świat dziecięcej zabawy.
29. Kukiełkowy teatr
Propozycja dla zapalonych, młodych aktorów. Wykorzystując niepotrzebne skarpetki lub rękawiczki i domalowując, doklejając lub doszywając do nich oczy, usta oraz włosy możecie stworzyć niezwykłe pacynki i przygotować dla reszty rodziny spektakl z prawdziwego zdarzenia. Innym sposobem na przygotowanie kukiełek, jest narysowanie ich na kartonie, wycięcie a następnie przyklejenie do patyczków.
30. Własny, spersonalizowany pamiętnik
Dziewczynki będą szczególnie zadowolone z takiej formy spędzania wolnego czasu. W sklepach pełno jest kolorowych i błyszczących pamiętników, ale jeszcze większą satysfakcję sprawi wnuczce taki, który będzie mogła przygotować sama. Do notatnika możecie dokleić kolorowe serduszka, motylki, falbanki, narysowane baloniki i wszystkie kształty oraz ozdoby, jakie przyjdą Wam do głowy. Poza naklejkami, każdą stronę możecie udekorować rysunkami lub zdjęciami. Taki dedykowany pamiętnik będzie bezcenny, ponieważ został przygotowany wspólnie z Babcią oraz Dziadkiem.
31. Gra w kulki
Warto zapoznawać wnuki z formami rozrywki, jakie w czasach dzieciństwa Babć oraz Dziadków były niezwykle popularne. Jedną z takich gier była gra w kulki. Wystarczy kilka szklanych kulek, proste zasady i wspólnie możecie spędzić przemiłe popołudnie.
32. Puzzle
Niezawodny sposób na wspólne spędzenie czasu. Puzzle rozwijają wyobraźnię i ćwiczą spostrzegawczość. Wymagają też sporo cierpliwości. Im więcej puzzli, tym poziom trudności wzrasta. Musicie zatem skupić się na zadaniu ułożenia całego obrazka, poćwiczyć koncentrację i pamięć. Taka zabawa ma same korzyści.
33. Rodzinny deser
Kto nie lubi pięknych, kolorowych słodkości, podanych w finezyjnych pucharkach? Nikt nie odmówi sobie takiej przyjemności! Tym razem uruchomcie swoją kreatywność i stwórzcie swój własny, autorski deser, jakiego nie znajdziecie w żadnej książce kucharskiej. Wykorzystajcie do tego swoje ulubione składniki: herbatniki, biszkopty, galaretkę, serek mascarpone, czekoladę, owoce, bitą śmietanę. Nie zapomnijcie nazwać go w oryginalny i wyjątkowy sposób oraz dokładnie zapisać przepis, abyście mogli wkrótce go powtórzyć.
34. Menu na cały tydzień
Aby czas w domowej izolacji wykorzystać nie tylko kreatywnie ale również praktycznie pokuście się o wspólne stworzenie menu obejmującego wszystkie posiłki na cały tydzień. Dodatkowo możecie zwykłą kartkę A4 ozdobić pięknymi rysunkami, zatytułować ją: Menu Naszej Rodziny i wpisać posiłki, jakie będziecie gotować w danym tygodniu. Dzieci będą chętniej jadły dania, które same umieściły w rodzinnym spisie.
35. Gra w 20 pytań
W osobnych pokojach wymyślcie i zapiszcie 20 pytań, które chcecie sobie zadać. Możecie skoncentrować się na wybranych tematach: tematy dotyczące spędzania wolnego czasu, nauki, dzieciństwa itp. Mogą to być również pytania śmieszne i niespodziewane. Dzięki nim, nie tylko dowiecie się o sobie o wiele więcej, ale również szczerze się pośmiejecie.
36. Ludziki z kolorowych wyciorków do fajek (drucika kreatywnego / pipe cleaners)
W każdym sklepie, w którym kupujesz materiały plastyczne znajdziesz również kolorowe wyciorki, które odpowiednio wygięte tworzą przepiękne kształty. Możesz dokleić do nich oczy oraz buźki i wyginać je w dowolny sposób. W Internecie znajdziecie sporo filmików oraz instrukcji, jak tworzyć zwierzątka oraz ludziki z kolorowych wyciorków.
37. Dekorowanie T-Shirt’ów
Chcąc odświeżyć nieco garderobę nie musicie wybierać się na zakupy. Wybierzcie bluzeczki, które już się Wam znudziły i wzbogaćcie je o nowe wzory oraz ozdoby.
Możecie do tego użyć:
- farbek do tkanin (które znajdziecie w każdym sklepie plastycznym),
- gotowych koronek, które naszywamy w okolicy dekoltu,
- cekinów, które naszywamy w ciekawe wzory,
- muliny, za pomocą której wyszyjemy piękne kwiaty,
- gotowych naszywek, guzików itp.
38. Kapsuła czasu
Wspólnie z wnukami zastanówcie się, jakie przedmioty są dla Was szczególnie ważne i jakie chcielibyście, aby na długie lata pozostały Waszą rodzinną pamiątką. Wystarczy zwykłe pudełko po butach, które wspólnie udekorujecie i włożycie do niego najcenniejsze skarby. Na pudełku napiszcie: KAPSUŁA CZASU oraz datę, kiedy może zostać ponownie otwarta. Możecie również zawiązać ją piękną wstążką, lub opieczętować przygotowaną przez Was rodzinną pieczęcią.
39. Kolaże
Propozycja dla wszystkich miłośników malowania i wyklejania. Wybieramy motyw przewodni, np.: życie w mieście. Malujemy ręcznie tło oraz najważniejsze elementy rysunku, po czym zdjęciami wyciętymi z gazet wyklejamy resztę obrazka: ludzi, auta, budynki. Możemy także użyć kolorowego papieru, gotowych naklejek itp. Ważne, aby ostateczny efekt był różnorodny i kolorowy.
40. Wspólna nauka angielskich słówek i piosenek
Każdy moment jest dobry na naukę. Z pewnością często tańczycie z dziećmi i włączacie im piosenki odpowiednie dla ich wieku. Tym razem skupcie się na piosenkach i teledyskach, ale śpiewanych w języku angielskim. Wspólnie śpiewając nauczycie się nowych słów i zdobędziecie nowe umiejętności. Dziecko, które osłucha się z językiem angielskim nie będzie miało trudności z opanowaniem języka w szkole.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane