Dlaczego osoby 65+ są atrakcyjną grupą docelową dla firm pożyczkowych?

Struktura zadłużenia seniorów i średnia kwota zobowiązań

Zarówno kredyty bankowe, jak i pożyczki pozabankowe kojarzą się z produktami skierowanymi do względnie młodej grupy klientów. Prawdą jest, iż to osoby w wieku 35-44 lat zadłużają się najczęściej[i].
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-08-11
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Dlaczego osoby 65+ są atrakcyjną grupą docelową dla firm pożyczkowych? / Struktura zadłużenia seniorów i średnia kwota zobowiązań

Nie oznacza to jednak, że młodsi i starsi Polacy nie korzystają z kredytów i pożyczek. Robią to jednak na nieco mniejszą skalę. W poniższym tekście zastanowimy się, dlaczego osoby z pokolenia 65+ są atrakcyjną grupą docelową dla firm pożyczkowych.

Współczesny senior sporo różni się od tego sprzed 20-30 lat.

Kiedy przyjrzymy się dzisiejszemu pokoleniu seniorów łatwo zauważymy, że sporo różni się ono od poprzedniego. Współczesny senior jest o wiele bardziej nowoczesny, mobilny. Jego życie nie ogranicza się głównie do opieki nad wnukami jak miało to miejsce dawniej. To sprawia, że pomimo podeszłego wieku coraz więcej seniorów nie chce rezygnować z aktywności, na które nie mieli czasu wcześniej jak, chociażby podróże lub aktywne spędzanie czasu. Osoby z pokolenia 65+ nie boją się również korzystać z produktów finansowych, a jeśli już po nie sięgają robią to rozsądnie.

O ile tylko realizacja niektórych planów wymaga wsparcia z zewnątrz seniorzy zaciągają różne zobowiązania w tym chwilówki online. Jest to znak nowych czasów, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu widok seniora przed komputerem należał do rzadkości. Warte podkreślenia jest również to, iż wiek 65+ przestaje być coraz częściej uznawany za bardzo zaawansowany. Żyjemy coraz dłużej i zauważyły to również instytucje finansowe. Powoli, ale systematycznie górna granica wieku kredytobiorców ulega podwyższeniu. Jak widać, coraz dłuższe życie cieszy nie tylko seniorów.

Struktura zadłużenia seniorów i średnia kwota zobowiązań

”Kredytowo - pożyczkowy portret seniora” raport przygotowany przez Biuro Informacji Kredytowej[ii] informuje, iż obecnie aż 2,9 mln emerytów posiada różne rodzaju zobowiązania. Ich struktura różni się jednak na tle młodszych kredytobiorców. W przypadku seniorów aż 63% spośród spłacanych kredytów stanowią gotówkowe i ratalne. Średnia kwota zadłużenia na koniec 2020 roku wynosiła 11 000 zł, a więc stosunkowo niewiele. A jak na tym tle wypadają wszelkiego rodzaju szybkie pożyczki od firm pożyczkowych? Z danych zawartych w raporcie wynika, iż seniorzy spłacają w nich blisko 110 tys. pożyczek co daje spore pole do działania dla firm, które mają w swojej ofercie pożyczki na niewielkie kwoty, a więc idealnie wpasowujące się w potrzeby seniorów.

Dlaczego sytuacja seniorów wydaje się względnie stabilna finansowo?

Dzieje się tak z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, pomimo że świadczenia emerytalne w zdecydowanej większości nie są zbyt wysokie, to są stabilne. Emeryt nie żyje z obawą, że nagle zostanie zwolniony z pracy, albo pracodawca obniży mu wynagrodzenie w związku z kryzysem w branży spowodowanym, chociażby pandemią.
Po drugie seniorzy mają zazwyczaj własne mieszkanie nie obciążone kredytem co stanowi główną bolączkę pokolenia ich dzieci. I po trzecie mają mniejsze wydatki związane z wielkością gospodarstwa domowego.
Klasyczna rodzina 2+1 lub 2+2 wydaje na życie o wiele więcej niż para seniorów. To wszystko razem sprawia, iż tak zwany dochód rozporządzalny na emeryta pozostaje na stabilnym poziomie. Zdaniem eksperta VIVUS owa stabilność jest tym co bardzo doceniają wszelkie instytucje finansowe. Na korzyść osób z pokolenia 65+ przemawia ponadto fakt, iż mają one zazwyczaj długą historię kredytową, która o ile oczywiście jest pozytywna, jest obok dochodów kluczowym warunkiem przemawiającym za uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Seniorzy stanowią ważną grupę społeczną dla gospodarki

Struktura demograficzna Polski pogarsza się z roku na rok, co sprawia, że mamy coraz więcej seniorów. Już dziś z danych ZUS wynika jednoznacznie, iż mamy blisko 6 mln osób w wieku powyżej 65 lat. Póki co nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec zmianie, a prognozy GUS mówią wyraźnie, iż odsetek osób starszych będzie w Polsce szybko rósł. O ile obecnie seniorzy stanowią 25% dorosłych, za 30 lat współczynnik ten zbliży się do 40%. Nic więc dziwnego, że osoby z pokolenia 65+ stanowią atrakcyjną grupę klientów nie tylko dla firm pożyczkowych, ale dla całej gospodarki. Ich stabilne dochody, wsparte od czasu do czasu zastrzykiem gotówki z pożyczki przez internet wspierają całą gospodarkę. Nie możemy również zapomnieć, iż seniorzy pomimo swoich stosunkowo niewielkich świadczeń bardzo często wspierają finansowo swoich najbliższych, w szczególności wnuki. To odciąża w pewnym stopniu rodziców tych ostatnich i pokazuje jak ważne są więzy rodzinne. Biorąc pod uwagę, że średnia długość życia ulega systematycznemu wydłużeniu jest wielce prawdopodobne, że rola seniorów w społeczeństwie będzie rosnąć przynajmniej jeśli chodzi o napędzanie koniunktury gospodarczej. Do młodszego pokolenia należy z kolei pomoc seniorom i wytłumaczenie im zagrożeń, jakie czyhają na mniej zorientowanych i zbyt łatwowiernych starszych osób. To jednak temat na osobny artykuł.

Materiał powstał przy współpracy z serwisem https://www.vivus.pl

[i] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/411182/kredytowy-portret-polakow-2018

[ii] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/634031/kredytowo-pozyczkowy-portret-seniora

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane