Czy Twoje dziecko potrzebuje wkładki ortopedycznej?

Prawidłowy rozwój stóp u dziecka
Stopy noworodka znacznie różnią się od stóp dorosłego człowieka. Przypominają miękkie woreczki, a w każdym z nich znajduje się po 26 kostek otoczonych mięśniami i tkanką tłuszczową. W miarę wzrostu dziecka oraz nabywania przez nie nowych umiejętności jego stopy się zmieniają.
Na początku dziecko ma fizjologiczną stopę płasko-koślawą, która ułatwia mu stawianie pierwszych kroków. Tłuszczowa poduszeczka zwiększa powierzchnię przylegania stopy do podłoża, a szerokie rozkrok bioder i koślawe ustawianie stóp pomaga mu zachować równowagę. Mniej więcej do 6. roku życia nie ma potrzeby korygowania płaskostopia, jednak jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.
Co powinno Cię zaniepokoić u malca w tym wieku? Stopa może przylegać do podłoża w czasie chodzenia (co widać np. na mokrym piasku), ale gdy dziecko siedzi lub leży, w prawidłowo rozwijającej się stopie jest widoczne sklepienie. Jeśli płaskostopie nie znika mimo odciążenia, masz do czynienia ze stopą płasko-koślawią utrwaloną – a ten stan należy leczyć.
Kto decyduje o tym, czy dziecko potrzebuje wkładek ortopedycznych?
Decyzji o zakupie wkładki ortopedycznej dla dziecka nigdy nie podejmuj samodzielnie. Dziecko powinien najpierw zbadać lekarz ortopeda (np. manualnie albo podoskopem), aby ustalić, jaki rodzaj korekcji jest niezbędny. Może to być gotowa wkładka ortopedyczna, wkładka wykonywana na specjalne zamówienie albo obuwie ortopedyczne. Każda z tych rzeczy wpływa na układ kości stopy i może go modyfikować, dlatego złe dobranie produktu przyniesie maluchowi więcej szkody niż pożytku!
Wkładka ortopedyczna dla dzieci to tylko jeden z elementów terapii. Lekarz na pewno zleci też Twojej pociesze konkretne ćwiczenia, które wpłyną na rozwój mięśni i więzadeł. Poza tym koślawe stawianie stóp może wynikać nie tyle z ich nieprawidłowej budowy, ale z wad kolan i bioder. Specjalista na pewno prawidłowo zdiagnozuje przyczynę problemu.
Wskazania do noszenia wkładki ortopedycznej u dzieci
Wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych u dzieci to:
- płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- koślawość i szpotawość stóp,
- koślawość i szpotawość kolan,
- stopa wydrążona,
- deformacje palców (np. koślawość palucha, usztywnienie połączeń śródstopno-paliczkowych palucha, palce młoteczkowate),
- różnica w długości kończyn.
Jak już wspomniano, wkładki ortopedyczne modyfikują i korygują kształt stóp, a co za tym idzie – zmniejszają lub niwelują wady budowy stopy oraz postawy. Najczęściej spotykane rodzaje wkładek ortopedycznych dla dzieci to wkładki:
- dla stóp płasko-koślawych,
- korytkowe supinujące (korygujące koślawość),
- pronujące (korygujące szpotawość tyłostopia i supinację przodostopia),
- supinujące na koślawość kolan, stóp i płaskoskostopie.
Gotowe wkładki ortopedyczne dla dzieci najlepiej sprawdzają się przy w miarę niewielkich wadach. Potem niezbędne mogą się okazać wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie, których koszt wynosi nawet 700 zł za parę. Specjalne wkładki trzeba wymieniać co maks. 18 miesięcy, ale u dzieci ten czas się znacznie skraca, ponieważ ich stopy szybko rosną. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje wkładki ortopedycznej, nie ma co zwlekać z wizytą u ortopedy. Zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej rekomendowane są wkładki ortopedyczne do obuwia Memo, które łączą zarówno atrakcyjną cenę, jak i profesjonalne, trwałe wykonanie.
Oceń ten artykuł: